Modrý akt ženy a jeho skryté šance

Renatku Montmartre, ktorá si tu založila pozoruhodný blog o knihách, poznáme osobne. Je členkou nášho združenia Pars Artem. Jej názory na sociálnych sieťach už vyvolali nejednú polemiku. Mnohí sú šokovaní jej kritičnosťou, ktorá však má na scéne slovenskej literatúry svoje opodstatnenie. Aj keď sa občas zdá, žeby sa mohla prepolarizovať. Zaujímavým sa stáva rozdielnosť pohľadov na tú istú knihu, ktorú spomenula aj v dnešnom blogu. Je to „ženský román“ od autora – muža Vlada Javorského. Na našej stránke uverejňujeme inú recenziu k tomuto románu, od mladej nádejnej literátky a autorky publicistických článkov, Edity Ďurčovej. Recenzia má názov Modrý akt ženy a jeho skryté šance – snáď aj preto, že Renátke sa obálka knihy, na ktorej je tento akt, zdá ťažko predajná. 

Aké sú teda šance knihy?  Tu je názor Edity Ďurčovej.

 

V literárnych kruhoch býva ojedinelým javom, ak je román určený ženám písaný očami muža. Medzi takéto diela patrí aj prvé románové dielo televízneho scenáristu V. Javorského s názvom „Noah“. Tomuto ostrieľanému autorovi už vďačíme za tvorbu poézie, aforizmov, seriálov či rozhlasových hier… Jeho bystré pero, usilujúce sa zachytiť detaily a prchavé okamihy života, lásky či prírody, na stránkach jeho novej knižnej publikácie nesklamalo.

V príbehu, ústredným motívom ktorého je vykreslenie nepochopiteľných zákutí ľudských citov,  jeho pisateľ dôkladne rozpitváva srdcia, myšlienkové pochody a pocity ľudských bytostí. Siaha pritom až na dno všetkého, z čoho je schopný vydolovať to najlepšie a najvzácnejšie. Pre koho? – Pre každého. Pre obe pohlavia. Pre mužov i pre ženy.

Za jeden z veľkých plusov románu možno pokladať očarujúce prostredie istého chorvátskeho ostrova, ktoré našim srdciam vnuká atmosféru horúceho piesku, modrého mora aj páliaceho slnka. I počas chladnejších mesiacov tak dostávame možnosť v duchu sa preniesť do krajiny, kam každý z nás počas leta rád zavíta na dovolenku…Ďalšou výhodou tohto diela stredného rozsahu je jeho nesmierne pútavý štýl. Ten je priam stvorený na to, aby ním tvorca zostavil pestrý vnútorný svet svojich literárnych hrdinov! Ako sa vraví, do tretice všetko dobré: treťou zvláštnosťou knihy, vďaka ktorej sa odlišuje od škály väčšiny ostatných literárnych diel, nesporne zostáva fakt, že v nej absentujú dialógy. Toto však románu „Noah“ ešte viac pridáva na pútavosti! Jeho pisateľ totiž osnovu deja nekoncipoval v medziach klasického románového žánru. Rozhodol sa, že sa text bude niesť v znamení filmového príbehu. A o rozprávačskom talente V. Javorského niet nijakých pochýb…

Je potrebné prízvukovať, že kvôli čitateľom, ktorí ešte nemali tú česť zoznámiť sa s touto knihou, musia detaily, dejové zvraty a rozhodujúce okamihy ostať zahalené rúškom tajomstva. Čo však spomenúť smieme, to aj spomenieme.

Dielko v sebe nesie pečať neustále sa meniacich obrazových scén. Autor ich prezieravo zadelil do kratších kapitol, v postupnom slede ktorých sa umne strieda mužský svet so ženským. Aj bez použitia dialógových rozhovorov vtesnaných do úvodzoviek je zrejmé, ako hlavné postavy príbehu uvažujú a aké je ich vnútorné prežívanie toho, s čím sa na stránkach románu musia popasovať….V. Javorský všetko koncipoval tak, aby čitateľovi poskytol príležitosť nahliadnuť do rozporuplného myslenia muža a ženy. Hoci vieme, že v uvažovaní oboch pohlaví jestvuje značný rozdiel, práve v „Noahovi“ to vidno najlepšie. Až tu kontúry medzi uvažovaním ženských i mužských jedincov dostávajú nádych žiarivých farieb…

Pokiaľ ide o samotné postavy knihy, nie je ich veľa. Spomeňme najmä psychológa Noaha a jeho manželku, zdravotnú sestru Mariel, ktorí v snahe vyriešiť si vznikajúce nedorozumenia a prehlbujúci sa chlad vo svojom zväzku zavítajú na Jadran, aby si tu na niekoľko dní odpočinuli a pokúsili sa znovu nájsť cestu jeden k druhému. V pozadí ich konfliktu v láske sa akoby v hmle črtá obraz Ewien, Noahovej čerstvej milenky…No aj v cudzine sa mu pošťastí natrafiť na ďalšiu ženu – mladučkú a krásnu Zoranu, ktorá je pre mužov príťažlivá ako magnet. V popredí dejových úvah sa teda vyníma večný problém tých, ktorí milujú – ľúbostný trojuholník či, lepšie povedané, štvoruholník… V knihe sa stretávame i so sympatickým párom miestnych starčekov – rybára Pera Mioč Hrka a jeho ženy Jovanky. Títo akoby stelesňovali protiklad manželstva Noaha a Mariel – panuje u nich úcta  a láska až do veku posledných šedín.

Na prvý pohľad sa zdá, že sa vďaka úzkemu okruhu hlavných protagonistov všetko zjednodušuje, no opak je pravdou. V skutočnosti sa autor podujal na syzifovskú úlohu. Chaos v dušiach jeho hrdinov bol natoľko rozsiahly, že kým všetci našli to, po čom naozaj túžili a kým dospeli do bodu ozajstného duševného pokoja a vyrovnanosti, bolo zo strany autora potrebné bedlivo ustrážiť niť úvah a nepustiť ju z dohľadu. V. Javorskému sa to však podarilo zvládnuť bravúrne!  Priam so stoickým kľudom od začiatku až do konca striktne oddeľoval mužský a ženský svet, preplietajúc ho občas dohromady, a to vtedy, keď sa spolu v milostnom boji stretali láska, žiarlivosť, zrada a hnev.

Záver príbehu azda niektorých prekvapí. A niektorých vôbec nie. Všetko závisí od uhla pohľadu, s akým tí, ktorí ľúbia, pristupujú k životu a k láske…Jedno je však isté: ani jedna z postáv románu „Noah“ sa na svet nepozerá cez ružové okuliare, uvedomujúc si realitu, uprostred ktorej sa nachádza…Azda okrem mladučkej Zorany, ktorá však neskôr tiež vytriezvie a začne sa na veci okolo seba dívať očami dospelej ženy.

Je tvorba známeho filmového scenáristu pútavá? – Domnievame sa, že áno. Stačí po nej iba siahnuť. A zavítať do kníhkupectiev. Lebo na ich pultoch sa už vyníma „Noah“, čakajúci na toho, kto si ho zakúpi…Dodajme ešte, že k nemu čoskoro pribudne aj autorova ďalšia umelecká publikácia s názvom „Čas čarodejníc“. Akiste sa aj ona dočká svojho „miesta pod slnkom“.

V tomto okamihu sa čitateľovi odporúčame zahĺbiť do románu, o ktorom je reč v našej recenzii. Svojou silou dokáže kniha vytrhnúť z objatia všedných starostí. Vie očariť. Upútava. Kriesi to, čo je už azda v hĺbke duše mŕtve. A predovšetkým núti zamilované páry porozmýšľať o vzájomných vzťahoch.

 

 

Mgr. Edita Ďurčová , Nové Mesto nad Váhom

 

Keltské povesti: krajina bez mŕtvych

19.11.2022

Ďalšia ukážka z Veľkej knihy keltských povestí

Keltské povesti: Ballor a Lugg

16.11.2022

V týchto dňoch vyšla vo vydavateľstve Pars Artem krásna publikácia Veľká kniha keltských povestí. Jej vydanie podporil Bratislavský samosprávny kraj. Dozviete sa v nej, kto dal meno rieke Dunaj – Danubius, ale aj iné zaujímavosti. Pripájam malú ukážku: Ballor a Lugg Môžu sa jednej matke narodiť v ten istý deň, v ten istý okamih, v tú istú chvíľu [...]

Dievča s obitými kolenami

25.10.2022

Nemožno poprieť skutočnosť, že v tejto pútavej a predovšetkým originálne spracovanej básnickej zbierke si fanúšikovia lyriky bezpochyby prídu na svoje. Očarí ich však nielen poetickosťou prirodzene dýchajúcou z jednotlivých veršov, ale aj zriedkavou schopnosťou skĺbiť rôznorodosť pocitov, myšlienok i predstáv do jediného písomného celku a obratne [...]

Peter Pellegrini

Pellegrini odcestuje do Lotyšska. Na vojenskej základni v Adaži navštívi slovenských vojakov

03.12.2024 17:44

Slovenskí vojaci tam pôsobia v rámci vojenskej misie NATO.

Kažimír

V procese s Kažimírom bude možno rozhodovať Súdny dvor EÚ, jeho obhajca v tom však vidí naťahovanie

03.12.2024 16:14

Proces s Kažimírom má na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku pokračovať v pondelok 9. decembra.

asteroid

Na Zem sa rúti asteroid: Experti predpokladajú, že sa rozpáli nad Ruskom

03.12.2024 15:30

Do zemskej atmosféry vletí asteroid a podľa astronómov našu planétu Zem aj zasiahne.

rozpravkarka2

o literatúre trochu inak

Štatistiky blogu

Počet článkov: 26
Celková čítanosť: 65500x
Priemerná čítanosť článkov: 2519x

Autor blogu