Aký je život slovenských spisovateľov? Ak sa pozriete do kníhkupectiev na plné regale „zvučných“ mien, mohlo by sa zdať, že luxusný. Je to však iba špička ľadovca – slovenská literatúra, tak ako mnohé iné odvetvia kultúry a umenia – prežívala svoj zápas o prežitie už pred coronou. O to ťažšie to má dnes.
Sú spisovatelia, ktorých život je dobrodružnejší, než príbehy v ich knihách. Nie sú až takí viditeľní, nemajú až také široké lakte, zdravíčko im prestalo slúžiť v minulých a súčasných životných zápasoch a tú trošku, čo im zostala, potrebujú pre tie zajtrajšie.
Patrí medzi nich aj nestor slovenských aforistov – Ján Majerník (1936, Senica). Pred niekoľkými mesiacmi mu vyšla útla kniha aforizmov, ale keďže sa aj knižný trh musel prispôsobiť diktátu covidovej pandémie, hľadá si cestu k čitateľovi dlhšie, ako by to bolo za „bezcovidových“ čias.
Niektoré noviny sú dobré
iba na umývanie okien.
Kniha sa volá Satirikov dy(i)kcionár – hra s y a i je autorovým zámerom, ktorým poukazuje na chyby najhrubšieho charakteru v politickom živote (nielen) Slovákov. Rukopis knihy autor tvoril celých desať rokov, v jeho aforizmoch je skrytý sarkazmus, ale aj otázky, na ktorí si musí dať čitateľ odpoveď sám.
Kniha je dostupná v knihkupectvách siete Panta Rhei a Martinus, kde si v nej môžete zalistovať.
Optika pijana:
Prvý pohár má na dne lupu,
druhý ďalekohľad…
Posledný zrkadlo.
Poslanci plnili príkazy
koaličnej vady.
V úvode knihy čaká čitateľa slovo básnika a spisovateľa Stanislava Hábera, ktorý je zároveň zostavovateľom, a podpísal sa aj pod výber aforizmov.
„Problém, ako vznikol svet, ma netrápi. Trápi ma, akým ho robíme my,“ hovorí citlivá duša básnika Jána Majerníka aj v čase, kedy už iní bardi stíchli a on neustále hlaholí zvonom svojho srdca. Vyviera v žblnkote čistých a jasných slov, aby ožiaril slovenské literárne nebo neustále živými a presne cielenými myšlienkami uzatvorenými v detailne formulovaných floskulách, ktoré nikoho nenechajú ľahostajného. Sú to prúdy idúcich bleskov bez toho, aby sme poznali, odkiaľ sa vzali?
„V mojom veku ma už môže občas klamať aj pamäť. Ale, prosím, neklamte mi pamäť,“ odpovedá autor. Skúsenosť je zdrojom napätia jeho slov, hoci telo neposlúcha, ale bystrému umu to neprekáža.
Autor vyše troch desiatok knižných prekladov z ruštiny, poľštiny, či češtiny, desiatky básnických zbierok a rovnakého počtu prozaických diel, sa necháva opäť počuť v slovníku, ktorý si zložil z najpevnejšieho základu vlastného poznania. A vyše osem krížikov na chrbte je skutočný poklad, z ktorého vytrvalo predkladá čitateľom nové a nové brilianty. Ich čítaním obohacujeme vlastné vnútro. Máme možnosť si z nich nabrať plným priehrštím. G. B. Shaw tesne pred smrťou vyše deväťdesiatročný vydal famóznu knihu O sebe. V nej už z najvyššieho bodu svojho bytia spúšťal malé kamienky, ktoré v dušiach čitateľov spôsobovali doslova lavínu. Je skvelé, že sa na to v slovenskej literatúre podujal ako zjavne jediný autor podobného talentu v oblasti aforizmov Ján Majerník. A je priam zázrak, že máme tú možnosť tieto brilianty nechať do seba vsiaknuť, aby sme pochopili nielen svet okolo nás, ale aj samých seba. Veľká vďaka majstrovi Jánovi Majerníkovi, ktorý sa tak natrvalo zapísal do siene slávy slovenskej spisby.
Stanislav Háber
básnik a spisovateľ
Ešte stále je. Chorý, ale e. ...
Básnika a spisovateľa Jána Majerníka som ...
Celá debata | RSS tejto debaty